Malá kniha o klamstve

4,99 

Je klamstvo vždy nesprávne? Alebo existujú prípady, v ktorých je klamstvo dovolené? Ako by ste odpovedali nacistovi, ktorý sa vás pri dverách pýta, či ukrývate Židov?

Vo februári 2011 americká mládežnícka pro-life organizácia Live Action uverejnila na internete videá, v ktorých jej aktivisti prezlečení za pasákov a prostitútky získavajú informácie o možnosti získania antikoncepcie, potratov a lekárskej starostlivosti od pracovníkov rôznych pobočiek štátom spolufinancovanej organizácie Planned Parenthood, venujúcej sa práve týmto činnostiam. Ústretovosť a ochota niektorých zamestnancov Planned Parenthood voči údajným prostitútkam, niektorým dokonca mladistvým, vyvolala v Spojených štátoch škandál vedúci až k hlasovaniu o zastavení štátneho financovania tejto inštitúcie v dolnej komore amerického parlamentu.

V hnutí za život videá Live Action vyvolali búrlivú diskusiu o morálnosti jej praktík a vôbec o morálnosti klamstva na záchranu života. Táto kniha prináša časť diskusie, ktorá prebehla na americkom diskusnom portáli Public Discourse, doplnenú o teologickú a filozofickú argumentáciu i historické príklady ilustrujúce túto závažnú otázku.

Čo hovoria na knihu naši študenti?

“Text bol skvelý, ľahko pochopiteľný” Katka, KAN6

“V poslednom čase čítame viac texty, ktoré menia moje zmýšľanie. Aj tento text ma oslovil a odhalil mi veci, ktoré som si doteraz neuvedomovala.” Sidi, KAN6

“Najprv mi prišla problematika klamstva jednoduchá – neklamať a hotovo, no mal som rôzne výnimky, pre “vyššie dobro.” Teraz to mám ujasnené.” Jožo, KAN6

Popis

Autori: Akvinský Tomáš, Tollefsen Christopher, Kaczor Christopher, Arkes Hadley, Doino Wiliam Jr.,

Vydavateľstvo: Kolégium Antona Neuwirtha, P.O.Box 51

Počet strán: 94

Rok vydania: 2013

Formát: 120 x 160 mm

Väzba: brožovaná

ISBN: 978–80–970546–6–3

EAN: 9788097054663