Začítajte, zapozerajte a započúvajte sa do jedného z najväčších príbehov dejín – pôstneho príbehu lásky, milosti a obety. Séria zamyslení ku každej z pôstnych nedelí Vás pozýva prežiť toto obdobie hlbšie – z pohľadu cirkevných otcov, maliarov a hudobného skladateľa.
 
Každú pôstnu nedeľu sa môžete zahĺbiť do evanjelia inak ako obvykle. Prinášame Vám nielen teologické úvahy, ale aj umelecké a hudobné súvislosti, ktoré pomáhajú preniknúť do hĺbky duchovných tajomstiev. Prežite tohtoročné pôstne obdobie s novou hĺbkou a vnímavosťou pre detail, v sprievode cirkevných otcov a umelcov.
 

Posolstvo k druhej pôstnej nedeli

„Toto je môj vyvolený Syn, počúvajte ho!“ (Lk 9, 35)

Počas nasledujúcej pôstnej nedele sa budeme venovať komentárom cirkevných otcov.

„Pozri, už tri roky chodím hľadať ovocie na tomto figovníku, a nič nenachádzam.“ (Lk 13, 7)

Posolstvo k prvej pôstnej nedeli

„Duch ho vodil štyridsať dní po púšti a diabol ho pokúšal.“ (Lk 4, 1)

Na začiatku 40-dňového pôstneho obdobia nám evanjelium ukazuje Ježiša na konci jeho pôstu, v okamihu pokušenia. Túto tému približuje aj obraz Kristus na púšti od Ivana N. Kramského.

Pozorne si prezrite obraz. Pozorujte Ježiša, ako sedí. Skúste sa posadiť tak, ako sedí on, zovrieť ruky, ako ich zviera on, upriamiť pohľad na jedno miesto a dotknúť sa bosými nohami zeme. Zotrvajte chvíľu v tejto pozícii. Čo vnímate? Ako vyzerá Ježišova tvár?

Ježišovo oblečenie je zjavne špinavé, je na púšti už 40 dní. Predstavte si tú dĺžku. Unavený, hladný, premrznutý, osamelý. Predstavte si, že k nemu prichádzate spoza jeho chrbta, prídete k nemu, kľaknete si pred neho a pozriete sa mu do tváre. Čo vidíte?

Na záver sa zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:

  • Čo je moje pokušenie?
  • Ako by sa mi prihovoril satan?
  • Čím ma najčastejšie pokúša?
  • Ako na to reagujem?
  • Čo mi pomáha odolať?
  • Ako mi môže pomôcť pohľad do Ježišovej tváre?
Ivan Nikolajevič Kramskoj - Kristus sa púšti, 1872

Posolstvo k tretej pôstnej nedeli

„Pozri, už tri roky chodím hľadať ovocie na tomto figovníku, a nič nenachádzam.“ Lukáš 13, 7

Premýšľajte spoločne s cirkevnými otcami nad zmyslom tohto podobenstva:

Figovník je ľudský rod. Lebo prvý človek, ktorý zhrešil, si figovými listami zahalil hanbu, čiže údy, z ktorých sme sa narodili. (Augustín) Ale aj každý z nás je figovník zasadený v Pánovej vinici: v Cirkvi či v tomto svete. (Teofylakt) Božiemu zľutovaniu je vlastné, že nedáva tresty mlčky, ale prv vysiela hrozby a volá k pokániu, ako urobil Ninivčanom. A teraz, keď hovorí vinohradníkovi „vytni ho“, podnecuje ho, aby sa oň postaral, a oživuje neplodnú dušu, aby prinášala riadne ovocie. (Bazil)

Ani my sa teda hneď nerozhnevajme, ale nechajme sa premôcť milosrdenstvom; nevytínajme figovník, ktorý ešte môže priniesť ovocie, keď ho snáď vylieči úsilie skúseného správcu; preto sa aj tu dodáva „on mu odvetil: nechaj ho ešte tento rok. Okopem ho.“ (Gregor Nazianzský)

Posolstvo k štvrtej pôstnej nedeli

„Vstanem, pôjdem k svojmu otcovi a poviem mu: Otče, zhrešil som proti nebu i voči tebe.“ (Lk 15, 18)

Obraz: James Jacques Joseph Tissot - The Prodigal Son in Modern Life: The Return, 1882

Vstúpte do obrazu. Kde stojíte a z akého uhla vidíte synov návrat a jeho spočinutie v otcovom objati? Možno vás vyrušujú zvuky navôkol. Čo počujete? Scéna obrazu je v prístave, aké vône cítite? 

Vidíte kľačať zúboženého muža v objatí staršieho pána. Ani neviete, v akom sú vzťahu. Čo vo vás pohľad na toto objatie vyvoláva? Klobúk staršieho pána padá na zem a on na to nedbá. Možno ste videli aj to, ako sa ponáhľa k zúboženému mužovi. Ako sa tvárili obaja predtým, ako sa objali?

Otázky na zamyslenie:

  • Chcem, aby aj mne bolo odpustené? 
  • Do čieho milosrdného náručia chcem padnúť?
  • Akým som rodičom, akou dcérou, akým synom či bratom? 
  • Kto túži po mojom objatí/odpustení?

Posolstvo k piatej pôstnej nedeli

„Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň.“

Vstúpte do obrazu. Čo ste si všimli ako prvé? Ktoré sú hlavné postavy tohto obrazu? Aké slová píše Ježiš na zem? Čo tie slová znamenajú pre neho, čo pre ženu a čo pre okolostojacich? Čo tie slová znamenajú pre vás?

Postupne počujete padať kamene na zem a ľudí odchádzať. Ostáva iba Ježiš, žena a vy. Kde stojíte a čo vidíte? Ježiš zrazu prehovorí – ako znie jeho hlas? Čo hovorí? A ako na vás pôsobia jeho slová?

Otázky na zamyslenie:
Čo by mal Ježiš do piesku napísať dnes mne?
Koľko kameňov padlo na zem?
Koľko kameňov mám ja dnes pustiť na zem?
Ktoré moje hriechy by mali ostať ležať v piesku ako kamene a nikdy viac nepovstať?

Pieter Bruegel the Elder - Christ and the Woman Taken in Adultery, 1565

Posolstvo k šiestej pôstnej nedeli

Asi ste už počuli rôzne verzii pašií. Dnes sa započúvajte do Matúšových pašií Johanna Sebastiana Bacha z roku 1727, ktoré sú ukážkovým príkladom barokového uvažovania o vzťahu slova a hudby. Aj keď nehovoríte po nemecky, nechajte sa uniesť hudbou do scén evanjelia. Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo práve Kristovo umučenie je prespievané do pašií? Tie najbolestivejšie momenty, ktoré boli pre nás vykúpením. Nechajte na seba hudbu a slová pôsobiť. Ktorá časť pašií vás najviac oslovuje?

Pre detailné sledovanie diela sme pre vás pripravili sprievodný text s prekladom.