Kolégium pre stredné školy
PREŽI SVOJU MLADOSŤ KVALITNE. OBJAV HODNOTU VZDELÁVANIA.
Projekt Kolégium pre stredné školy sme realizovali vďaka podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Európskemu sociálnemu fondu a Európskemu fondu regionálneho rozvoja s poskytnutými finančnými prostriedkami v sume 198 997, 78 Eur v období 09.2020 – 08.2022. Kód projektu v ITMS2014+: 312011ABM8.
Projekt Kolégium pre stredné školy bol ukončený v roku 2022. Viac o výsledkoch a priebehu programu sa dočítate nižšie.
Vstúp do diskusie
Cieľom stredoškolského Kolégia je za pomoci veľkých autorov ako sú Tolstoj, Tolkien, Rembrandt či Vivaldi začať objavovať odpovede na veľké otázky – Kto som? Kam patrím? Kam smerujem a čo chcem v živote robiť?
Nájdi skvelých priateľov, skúmaj myšlienky, ktoré formovali náš svet a buduj schopnosti pre osobnostný aj profesionálny rast.
- 30 diskusných seminárov o filozofii a veľkých dielach našej civilizácie
- 3 spoločné víkendovky plné bohatého programu
- rozvoj komunikačných zručností v dobrej partii učiteľov a rovesníkov
Čo dá stredoškolákom rok v Kolégiu?
- Naučia sa lepšie čítať s porozumením.
- Budú vedieť spájať súvislosti a porozumieť učivu s väčšou ľahkosťou.
- Osvoja si sústredenú prácu, zažijú čo to znamená zahĺbiť sa do činnosti.
- Kritické myslenie. Naučia sa na vec pozrieť z viacerých strán a už len ťažko uveria manipulatívnym informáciám.
- Zlepšia si komunikačné zručnosti.
- Naučia sa organizovať svoj čas a stanovovať priority.
- Budú sprevádzaní skúsenými mentormi.
- Budú mať priestor aj na budovanie priateľstiev.
- Všetky získané schopnosti a zručnosti využijú na vysokej škole, neskôr v práci a bežnom živote.
Výsledky programu
Do projektu Kolégium pre stredné školy sa v rámci jeho trvania od septembra 2020 do augusta 2022 zapojilo spolu 250 účastníkov. Z toho 134 predstavovala cieľová skupina študentov stredných škôl, ktorí si absolvovali ročný vzdelávací program a 116 patrilo do cieľovej skupiny pedagogických pracovníkov stredných škôl, ktorých sme školili počas 4 zorganizovaných tréningov.
Ako sa zlepšili študenti stredoškolských kolégií
Program stredoškolských kolégií sme tvorili so zreteľom na rozvoj konkrétnych schopností u študentov. Účastníci programu vypĺňali na začiatku a konci školského roka medzinárodne uznávaný test kritického myslenia (DIT) a seba-hodnotiaci formulár. Porovnanie výsledkov pred a po absolvovaní stredoškolského kolégia demonštruje, v ktorých oblastiach a do akej miery program prispel k rozvoju kľúčových schopností študentov.
Kritické myslenie
Študenti stredoškolských kolégií si zlepšili svoje kritické myslenie a riešenie morálnych dilem.
Ich výsledky boli školskom roku 2020/2021
14,8 – násobne vyššie ako vyžaduje úspešná vzdelávacia aktivita.
A v školskom roku 2021/2022
4 – násobne vyššie ako vyžaduje úspešná vzdelávacia aktivita.
Prakticky to znamená, že:
- študenti dosahujú vyššiu mieru ochoty prijať rozhodnutie aj s ohľadom na iných;
- študenti odmietajú myšlienky, ktoré sú zjednodušené a zaujaté.
Celkovo si skóre v kritickom myslení zlepšilo 74% študentov v školskom roku 2020/2021 a 64% študentov v školskom roku 2021/2022.
Rozvoj charakteru
V oblasti rozvoja charakteru chceme študentom pomáhať pri navigácii ich schopnosti stať sa lepšou verziou seba samého. Tento koncept sa nazýva aj “kultivácia túžby” (z anglického schooling of desire, Karen Bohlin, Teaching character education through literature: Awakening the Moral Imagination in Secondary Classrooms, 2005).
Kultivácia túžby sa deje vďaka morálnej imaginácii, na ktorej schopnosti sme sa v testovaní špeciálne zameriavali:
- Morálne videnie – schopnosť vidieť a porozumieť rôznym perspektívam života a charakterom ľudí.
- Morálne skúšanie – schopnosť vidieť nové životné perspektívy a spôsoby myslenia.
- Morálna identita – schopnosť empaticky vnímať a chápať druhých.
- Morálne usudzovanie – schopnosť lepšie posudzovať seba, situácie a druhých.
„Naučil som sa rozumieť umeniu všeho druhu. Naučil som sa spracovávať texty sústredenejšie a efektívnejšie.”
Študent Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach
„Kolégium mi dalo vnímavosť a zápal pre poznanie, podnecovalo ma ísť na hlbinu a rozvíjať svoje dary a talenty. Taktiež schopnosť počúvať a vyjadriť svoje myšlienky slovami.”
Študentka Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach
„Naučilo ma čítať diela a pochopiť ich význam, nie si iba bezducho čítať text. Naučilo ma lepšej argumentácii a porozumeniu v debatách.”
Študent Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach
„Prinieslo mi to komplexnejšie zamýšľanie sa nad vecami, lepšie kritické myslenie a schopnosť objektívnejšie analyzovať bežné životné situácie, tiež ma to viac zapojilo do umenia- či v obdivovaní či v tvorení.”
Študentka Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach
Mária, Gymnázium sv. Moniky v Prešove
„Myslím, že som sa zlepšil v kritickom uvažovaní a objektívnom vnímaní situácií. Uvedomil som si, čo by som chcel v živote dosiahnuť a ako sa budem správať v mnohých kritických situáciách, nad ktorými som doteraz nepremýšľal.“
„Zmenilo sa toho veľa. Začal som byť oveľa viac extrovertný, ľahšie si hľadám kamarátov. Uvedomil som si, že nikdy neexistuje 100% správny názor. Začal som viac hrať na klavír, viac sa venujem čítaniu kníh. Vďačný som za všetko, čo mi rok v Kolégiu priniesol, nové priateľstvá, nové názory aj uvedomenie seba a svojich konaní.”
Študent Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach
Lukáš, Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach
Ako vzniklo Kolégium pre stredné školy?
Príbeh stredoškolských kolégií začal ešte v akademickom roku 2013/2014 na Gymnáziu armádneho generála Ludvika Svobodu v Humennom z iniciatívy Jara Varcholu. Jaro v rámci občianskeho združenia Myslím, teda som začal so skupinou stredoškolákov pravidelné filozofické diskusie, na ktorých sa od úplného začiatku zúčastňovali aj naši akademici. Vďaka Jarovi za toto pozvanie.
Od roku 2014/2015 prebralo záštitu nad týmto programom Kolégium a vznikol stredoškolský program Kolégia Antona Neuwirtha (neskôr stredoškolské kolégiá). Zároveň sa od roku 2014 k Humennému pridalo na podnet Jara Varcholu aj košické Gymnázium sv. Tomáša Akvinského. Jaro projekt zastrešoval do akademického roku 2016/2017, kedy sa Humenné odpojilo a v Košiciach pribudla ďalšia škola – Gymnázium sv. Edity Steinovej, na pozvanie vtedajšej pani riaditeľky Márie Dečovej. Od roku 2016 až do roku 2021 bol koordinátorom a akademikom Michal Čop.
V roku 2017/2018 nás na pôdu Gymnázia sv. Moniky v Prešove pozval pán riaditeľ Pavol Petrovský. Na týchto troch gymnáziách rozvíjali stredoškolské kolégiá študentov až doteraz. Na roky 2020 – 2022 sme pre tento projekt získali grant Ministerstva školstva, v rámci ktorého sme mohli pridružiť ďalšie dve školy – Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach a Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Prešove. V roku 2021/2022 bola hlavnou akademičkou programu Martina Deliová.
Sme úprimne vďační za odvahu Jara Varcholu a jeho oslovenie, za všetkých akademikov, ktorí počas týchto rokov kolégiá navštevovali a viedli so študentmi diskusie, ako aj všetkým pozvaným hosťom, ktorí absolvovali s našimi študentmi diskusné kolokviá. Špeciálna vďaka patrí Mišovi Čopovi a jeho dlhoročnej neúnavnej práci na tomto diele. Ďakujeme aj Martine Deliovej, Zuzane Hvaťovej a Kristíne Tomekovej, ktoré sa v posledných dvoch rokoch na tomto diele podieľali najintenzívnejšie.
Veľké ďakujem vyslovujeme najmä riaditeľom škôl, na ktorých sme mohli pôsobiť PaedDr. Anne Medveckej, Mgr. Marekovi Zlackému, RNDr. Pavlovi Petrovskému, Mgr. Kataríne Olšavoveja Ing. Ivete Marcinčinovej.
Oni boli dostatočne odvážni a veľkodušní, prijali nás na svojich školách a vrúcne nás podporovali. Cítili sme sa u nich naozaj prijatí a vnímali sme to ako naše spoločné dielo.
Ďakujeme školám, na ktorých pôsobili stredoškolské kolégiá:
- Gymnázium sv. Edity Steinovej v Košiciach,
riaditeľ Mgr. Marek Zlacký
- Gymnázium sv. Tomáša Akvinského v Košiciach,
riaditeľka PaedDr. Anna Medvecká
- Gymnázium sv. Moniky v Prešove,
riaditeľ RNDr. Pavol Petrovský
- Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach,
riaditeľka Mgr. Katarína Olšavová
- Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove,
riaditeľka Ing. Iveta Marcinčinová
Projekt Kolégium pre stredné školy sme aj vďaka podpore v sume 198 997, 78 Eur Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Európskemu sociálnemu fondu a Európskemu fondu regionálneho rozvoja rozšírili na stredné školy po celom Slovensku, no už ako projekt s názvom Akadémia veľkých diel. Vytrénovali sme a naďalej vzdelávame učiteľov, ktorý obsah stredoškolských kolégii a teraz už Akadémie vyučujú na svojich stredných školách. Viac informácií o ďalšom raste, aktivitách a výsledkoch nájdete na stránke Akadémie veľkých diel.
Projekt bol realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. www.minedu.sk www.esf.gov.sk.