Kolégium ONLINE: C.S. Lewis: Problém bolesti + O zármutku
125,00 €
Na našom e-shope teraz nájdete aj ponuku kurzov Kolégium ONLINE. Kolégium ONLINE je e-learningová platforma, ktorá poskytuje živé diskusné semináre v kurzoch na rôzne témy dostupné všetkým, ktorí túžia po kvalitnom vzdelávaní. Každý kurz je limitovaný len pre 14 účastníkov. Prihlasovanie trvá do 16.4.2025.
V tomto kurze budete diskutovať s Branislavom Kuljovským o knihách C.S. Lewisa: Problém bolesti a O zármutku. Kurz bude rozdelený na 7 seminárov a bude prebiehať vždy v stredu od 8:00 do 9:30 (od 30.4) . Viac o samotnom kurze sa dočítate na stránkach Kolégia ONLINE.
- Lektor: Branislav Kuljovský, M.A., M.A., PhD.
- Odkedy: 30.4.2025
- Priebeh kurzu: streda od 8:00 do 9:30
- Počet seminárov: 7
- Téma: teológia
Obsah kurzu:
Stalo sa Vám už ste v modlitbe Pána Boha prosili o pomoc pri rôznych ťažkostiach, a v tom Vás vyrušila nasledujúca myšlienka: „Prečo by mal Boh, ktorý zjavne nevypočul prosby nespravodlivo väznených, extrémne chudobných, či smrteľne chorých, vypočuť práve moju prosbu, aby som napríklad zvládol spraviť skúšku na autoškolu?“ V pozadí tejto konkrétnej situácie stojí veľká otázka o tom, či možno existenciu utrpenia a bolesti zosúladiť s existenciou dobrotivého a všemohúceho Boha.
C.S. Lewis vo svojej útlej knižke Problém bolesti z roku 1940 zápasí práve s touto otázkou. Prečo milujúci a dobrotivý Boh dopúšťa utrpenie? Aký je význam utrpenia v našich životoch či životoch zvierat? Jemu vlastným analytickým spôsobom, plným trefných prirovnaní a analógii, sa pokúša odpovedať prečo skutočnosť bolesti nie je diskvalifikujúcim argumentom proti Božej všemohúcnosti a dobrote.
O 20 rokov neskôr zažíva sám najväčšiu bolesť svojho života – po krátkych 4 rokoch manželstva zomiera jeho milovaná manželka. Zaviera sa do svojej oxfordskej pracovne a v štyroch textoch dáva na papier svoj zápas s utrpením a zármutkom. Knižka O zármutku ponúka iný, osobnejší a intímnejší, pohľad na prítomnosť bolesti v našich životoch.
Utrpenie je súčasťou našich životov. Myšlienky veľkeho kresťanského mysliteľa minulého storočia a spoločná diskusia s účastníkmi semináru nám môže pomôcť pochopiť a snáď aj niesť to naše utrpenie.
O lektorovi:
Branislav absolvoval bakalársky program medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite v Bratislave súbežne so štúdiom filozofie a katolíckej teológie na Trnavskej univerzite v Trnave. Od roku 2010 pokračoval v magisterskom a doktorandskom štúdiu na Katolíckej univerzite Leuven v Belgicku, kde v roku 2021 obhájil dizertačnú prácu o teologických pohľadoch Josepha Ratzingera na vzťah medzi vierou a kultúrou. V Kolégiu Antona Neuwirtha od roku 2018 vedie semináre a tutoriály z morálnej filozofie, kresťanstva a kultúry, politickej filozofie a umenia. Od roku 2020 je aj riaditeľom vysokoškolského programu Kolégia.
Kolégium ONLINE je e-learningová platforma, ktorá poskytuje živé diskusné semináre v kurzoch na rôzne témy dostupné všetkým, ktorí túžia po kvalitnom vzdelávaní. Lektor alebo učiteľ neponúka predpísané odpovede, ale spolu so študentmi skúma idey a témy, ktoré dielo otvára a podnecuje k štrukturovanej a logickej argumentácii. Tento spôsob vzdelávania formuje zároveň myseľ aj charakter človeka a pozýva ho k uvažovaniu o nadčasových otázkach, ktoré nekončí seminárom, ale informuje aj jeho ďalšie spoznávanie sveta a seba samého.