Začítajte, zapozerajte a započúvajte sa do jedného z najväčších príbehov dejín – pôstneho príbehu lásky, milosti a obety. Séria zamyslení ku každej z pôstnych nedelí Vás pozýva prežiť toto obdobie hlbšie – z pohľadu cirkevných otcov, maliarov a hudobného skladateľa.
 
Každú pôstnu nedeľu sa môžete zahĺbiť do evanjelia inak ako obvykle. Prinášame Vám nielen teologické úvahy, ale aj umelecké a hudobné súvislosti, ktoré pomáhajú preniknúť do hĺbky duchovných tajomstiev. Prežite tohtoročné pôstne obdobie s novou hĺbkou a vnímavosťou pre detail, v sprievode cirkevných otcov a umelcov.
 

Posolstvo k Veľkému týždňu

Švajčiarsko-taliansky maliar Antonio Ciseri na svojom obraze Ecce homo (Hľa človek) zobrazuje evanjeliovú scénu, kde Pontius Pilát ukazuje na zbičovaného Ježiša Krista pred zhromaždeným davom, ktorú čítame v Jánovom evanjeliu (Jn 19, 1-22). Ešte predtým, ako si prečítate Jánovo svedectvo, venujte chvíľu ticha a sústredenosti Ciseriho maľbe.

Ktorá časť obrazu upútala ako prvá váš pohľad? Keby ste boli súčasťou obrazu, čo všetko by ste počuli? Ako znie Pilátov hlas, keď hovorí davu „Hľa, človek!“ Ako znie odpoveď veľkého davu, keď opakovane kričí „Ukrižuj ho!“?

Upriamme pozornosť na tri výrazné postavy maľby, ktoré definujú túto scénu.

Prvou z nich je Pilát. Predstavte si, že stojíte pred rozhnevaným davom tak, ako on. Po vašej ľavici je Ježiš. Ukazujete naňho otvorenou ľavicou, zatiaľ čo hľadíte do davu. Čo hľadáte pohľadom? A čo vidíte? Pred chvíľou ste sa rozprávali s Ježišom a „nenašli ste na ňom vinu“ a davu to zopakujete trikrát (Jn 18, 38, Jn 19, 4, Jn 19, 6). Ste mocný muž, máte „moc prepustiť a moc ukrižovať“ (Jn 19, 10), no aj napriek tomu vnímate, že tu stojí niekto väčší, ako ste vy. Čo vám ide hlavou? Pripomínate davu, kto pred nimi stojí – „Hľa, človek!“ (Jn 19, 5) a „Hľa váš kráľ!“ (Jn 19, 14). No dav je hluchý na vaše slová. Mnohokrát sa snažíte odovzdať zodpovednosť a váhu tohto rozhodnutia Židom, ale oni vám to stále vracajú. Nakoniec si nad tým celým umyjete ruky (Mt 27, 24). A vašim posledným vyjadrením je drevený nápis na kríži „Ježiš Nazaretský, židovský kráľ“, za ktorým si stojíte (Jn 19, 19). Čo prežívate pri poslednom pohľade na Ježiša predtým, než ho odvedú?

Antonio Ciseri - Ecce homo

Druhou významnou postavou v obraze je Pilátova manželka. Je zároveň jedinou postavou na obraze, ktorej vidíme do tváre. Vstúpte na chvíľu do jej pozície. Všetci sa sústredia na Piláta a na Ježiša, no vy jediná ste chrbtom k davu a k scéne. Prečo? Hľadíte na zem s rukami jemne pri tele a pomaly sa vzďaľujete. Prečo tam nechcete ostať? V noci ste mali sen, o ktorom ste povedali aj svojmu mužovi, aby ste ho varovali: „Nemaj nič s tým spravodlivým, lebo som dnes vo sne veľa vytrpela pre neho“ (Matúš 27, 19). Aký to musel byť sen, že vám priniesol veľa utrpenia? No ste bezbranná. Ste svedkom nespravodlivosti, ktorú vidia iba niektorí, ostatní sú slepí. Čo robiť v tejto nemohúcnosti?

Treťou postavou je samotný Ježiš s obnaženou hruďou a zviazanými rukami za chrbtom. Predstavte si, že ste v jeho pozícii. Hľadíte smerom dolu. Čo vidíte? Koho vidíte? Viete, čo vás čaká a predsa ste tam, pre druhých, za druhých. Už ste zvládli viacero výsluchov, posmievanie, bičovanie. Na hlave máte tŕňovú korunu, ktorá vám spôsobuje muky, a ohlušuje vás krik davu. Ste sám. Viete, že „vaši služobníci by sa bili, aby ste neboli vydaný Židom“ (Jn 18, 36). Viete, že máte „vydať svedectvo pravde“ (Jn 18, 37). Čo to znamená? Čo znamená vydať svedectvo pravde? A Pilát sa vás pýta: „Čo je pravda?“ (Jn 18, 38).

Posolstvo k šiestej pôstnej nedeli

„Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia.“ (Lukáš 23, 34)

Asi ste už počuli rôzne verzii pašií. Dnes sa započúvajte do Matúšových pašií Johanna Sebastiana Bacha z roku 1727, ktoré sú ukážkovým príkladom barokového uvažovania o vzťahu slova a hudby. Aj keď nehovoríte po nemecky, nechajte sa uniesť hudbou do scén evanjelia. Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo práve Kristovo umučenie je prespievané do pašií? Tie najbolestivejšie momenty, ktoré boli pre nás vykúpením. Nechajte na seba hudbu a slová pôsobiť. Ktorá časť pašií vás najviac oslovuje?

Pre detailné sledovanie diela sme pre vás pripravili sprievodný text s prekladom.

Posolstvo k piatej pôstnej nedeli

„Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň.“ (Ján 8, 7)

Vstúpte do obrazu. Čo ste si všimli ako prvé? Ktoré sú hlavné postavy tohto obrazu? Aké slová píše Ježiš na zem? Čo tie slová znamenajú pre neho, čo pre ženu a čo pre okolostojacich? Čo tie slová znamenajú pre vás?

Postupne počujete padať kamene na zem a ľudí odchádzať. Ostáva iba Ježiš, žena a vy. Kde stojíte a čo vidíte? Ježiš zrazu prehovorí – ako znie jeho hlas? Čo hovorí? A ako na vás pôsobia jeho slová?

Otázky na zamyslenie:

  • Čo by mal Ježiš do piesku napísať dnes mne?
  • Koľko kameňov padlo na zem?
  • Koľko kameňov mám ja dnes pustiť na zem?
  • Ktoré moje hriechy by mali ostať ležať v piesku ako kamene a nikdy viac nepovstať?
Pieter Bruegel the Elder - Christ and the Woman Taken in Adultery, 1565

Posolstvo k štvrtej pôstnej nedeli

„Vstanem, pôjdem k svojmu otcovi a poviem mu: Otče, zhrešil som proti nebu i voči tebe.“ (Lk 15, 18)

Obraz: James Jacques Joseph Tissot - The Prodigal Son in Modern Life: The Return, 1882

Vstúpte do obrazu. Kde stojíte a z akého uhla vidíte synov návrat a jeho spočinutie v otcovom objati? Možno vás vyrušujú zvuky navôkol. Čo počujete? Scéna obrazu je v prístave, aké vône cítite? 

Vidíte kľačať zúboženého muža v objatí staršieho pána. Ani neviete, v akom sú vzťahu. Čo vo vás pohľad na toto objatie vyvoláva? Klobúk staršieho pána padá na zem a on na to nedbá. Možno ste videli aj to, ako sa ponáhľa k zúboženému mužovi. Ako sa tvárili obaja predtým, ako sa objali?

Otázky na zamyslenie:

  • Chcem, aby aj mne bolo odpustené? 
  • Do čieho milosrdného náručia chcem padnúť?
  • Akým som rodičom, akou dcérou, akým synom či bratom? 
  • Kto túži po mojom objatí/odpustení?

Posolstvo k tretej pôstnej nedeli

„Pozri, už tri roky chodím hľadať ovocie na tomto figovníku, a nič nenachádzam.“ (Lk 13, 7)

Posolstvo k druhej pôstnej nedeli

„Toto je môj vyvolený Syn, počúvajte ho!“ (Lk 9, 35)

Posolstvo k prvej pôstnej nedeli

„Duch ho vodil štyridsať dní po púšti a diabol ho pokúšal.“ (Lk 4, 1)

Na začiatku 40-dňového pôstneho obdobia nám evanjelium ukazuje Ježiša na konci jeho pôstu, v okamihu pokušenia. Túto tému približuje aj obraz Kristus na púšti od Ivana N. Kramského.

Pozorne si prezrite obraz. Pozorujte Ježiša, ako sedí. Skúste sa posadiť tak, ako sedí on, zovrieť ruky, ako ich zviera on, upriamiť pohľad na jedno miesto a dotknúť sa bosými nohami zeme. Zotrvajte chvíľu v tejto pozícii. Čo vnímate? Ako vyzerá Ježišova tvár?

Ježišovo oblečenie je zjavne špinavé, je na púšti už 40 dní. Predstavte si tú dĺžku. Unavený, hladný, premrznutý, osamelý. Predstavte si, že k nemu prichádzate spoza jeho chrbta, prídete k nemu, kľaknete si pred neho a pozriete sa mu do tváre. Čo vidíte?

Na záver sa zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:

  • Čo je moje pokušenie?
  • Ako by sa mi prihovoril satan?
  • Čím ma najčastejšie pokúša?
  • Ako na to reagujem?
  • Čo mi pomáha odolať?
  • Ako mi môže pomôcť pohľad do Ježišovej tváre?
Ivan Nikolajevič Kramskoj - Kristus sa púšti, 1872