„Prší po celé odpoledne“ alebo ako si zamilovať dážď
MIROSLAVA DURANKOVÁ
Krása poézie podľa mňa spočíva v tom, že na malom priestore povie tak veľa. Stačí jeden verš, či slovné spojenie, ktoré pojme do objatia celý vesmír a celú pravdu o živote. Je tu ale ešte aj ďalšia vzácna vlastnosť poézie, a to atmosférotvornosť. Atmosférotvorná poézia je tá, ktorá opíše moment tak, ako ho vy neviete prežiť a svojím presvedčivým postojom vás pozve, aby ste ho nielen prijali, ale sa z neho priam napili, a ten dúšok si navždy zapamätali.
Taká poézia vám vie pomôcť aj s daždivým aprílovým dňom, keď už druhý autobus neprišiel a vy ste po nekonečnej cestnej peripetii plnej vody dorazili do práce a pijete čaj, aby ste sa zahriali. Urobte si váš obľúbený čaj alebo kávu a spočiňte na pár sekúnd v tichu predtým, ako si prečítate báseň od moravského básnika Jána Skácela. Odporúčam čítať nahlas.
Ján Skácel
Déšť*
Prší po celé odpoledne
to bude vrabečků mokrých
prší jak pršelo by do rukou
jak do tvých
prší a kapky tančí
na asfalt prší
do skřivánčí
prší po celý dlouhý den
prázdné jsou ulice parky
jen déšť je přítomen
a prší bez přestávky
prší po celé odpoledne
prší jak pršelo už včera
na město padá déšť a na trávník
zrána i za večera
mokré jsou chodníky
mokrá je i tráva
prší a pršet nepřestává
nebe je stále tenčí
na střechy prší
a do brabenčí
prší od rána do večera
nepřestává a nemůže
déšť padá na věž a na komíny
déšť padá na růže
prší a je to nekonečné
zdá se že bude padat věčně
do zahrad kolmý zlatý déšť
prší a kapky tančí
na asfalt prší
do skřivánčí
to bude sýkorek mokrých
prší jak pršelo by do rukou
jak do tvých
Načerpali ste jej atmosféru? Ja som túto báseň prvýkrát počula z úst mojej kamarátky, keď sme ešte vo vianočnej nálade oslavovali príchod nového roka 2024. So zatajeným dychom som vnímala krásu jej hlasu, melódiu a rytmus veršov. Pri jednotlivých obrazoch som sa dokonca usmievala. Také bolo moje zoznámenie sa so Skácelom. Očaril ma a čudovala som sa, prečo som ho predtým nepoznala. Po odznení básne mi v hlave zaznela posledná veta filmu Casablanca (1942) „myslím, že toto je začiatok krásneho priateľstva“ (originál: „Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship“).
„Prší po celé odpoledne“
Týmito slovami Skácel otvára atmosféru a pri tejto vete nás možno hneď premkne smútok z upršaného popoludnia, kedy sme mohli ísť na výlet, ale kvôli dažďu nemôžeme. To Skácel hneď v druhom verši zmení atmosféru slovami „to bude vrabečků mokrých“, a tým nám roztopí srdce. Nenazve ich vrabcami, ale „vrabečkami“ a inokedy našuchorené perie poskakujúcich vrabčiakov je teraz plné kvapiek.
„prší jak pršelo by do rukou
jak do tvých“
Kedy ste naposledy nechali dážď pršať vám priamo do rúk? Už ste to vôbec niekedy robili? Nastaviť dlane a snažiť sa zachytiť každú kvapku dažďa predpokladá, že prijímajúci vníma každú jednu kvapku ako vzácnosť, ktorú nechce stratiť a z ktorej sa teší. Skácel ale posúva obraz ešte ďalej, vzácne kvapky dažďa nepadajú do rúk len nám, ale padajú aj do rúk milovanej osoby. Jednoduché slová „jak do tvých“ hovoria tak veľa! Tento motív sa opakuje aj v závere a dáva tomuto nekonečnému dažďu taký silný náboj lásky a požehnania, že je to neprehliadnuteľné.
Slová prší a pršet sa v básni nachádzajú 15-krát, teda skoro v každom riadku. Prší, prší, prší a opäť prší a stále prší. Je to fakt, ktorý sa nám neodvratne pripomína. Pri každom vyrieknutí slova prší vidím kvapky padať z neba. To samotné slovo a jeho zvuk šuští ako dážď, a tak nielen vidím, ale aj počujem. Kvapky, ktoré vytvárajú kolmé zlaté čiary a zahaľujú krajinu do priehľadného závesu. Celá báseň je premočená a môžeme cítiť vôňu mokrých chodníkov, trávy a ruží.
„prší a kapky tančí“
Pri tomto verši ma zahreje pri srdci. Aký originálny pohľad na dážď! Kvapky, ktoré vietor rozfúkava do každej strany až ste z toho nervózny, lebo vám bez varovania švacnú aj priamo do tváre. Presne tie isté kvapky vidí básnik ako tancujúce. Týmto malým detailom sa dážď bez prestávky premieňa na oslavu, nekonečnú oslavu. Nie v každom daždi by ste sa k nim chceli pridať, ale v takom letnom daždi…
„nepřestává a nemůže“
Cítili ste niekedy nemohúcnosť zastaviť dážď? Aj keby ste neviem ako chceli, v tejto básni to nedokážete. Ani dážď samotný sa nevie sám zastaviť. Akoby nikto nevedel, kde sa to celé dá vypnúť. Táto nemohúcnosť nás odzbrojuje. Všetci ostali doma, ulice sú prázdne. Neviditeľná moc nás pozýva namočiť sa do tejto atmosféry „za rána a za večera“.
Ján Skácel a jeho básne sú nesmierne atmosférotvorné. Nemá potrebu povedať nám odzbrojujúcu myšlienku, minimálne v tejto básni nie, ale pozýva nás do atmosféry, ktorá nás sama odzbrojí. Keď bude nabudúce pršať, šancí bude v týchto dňoch veľa, nechajte si napršať do rúk. Jak do vašich, tak isto aj „do tvých“.
*báseň nájdete v zbierke A znovu láska z roku 2022
Miroslava Duranková
Vyštudovala odbor Charakterové vzdelávanie na Univerzite v Birminghame a jej prvé vysokoškolské štúdiá boli venované ekonómii. Je spoluzakladateľkou a riaditeľkou Akadémie veľkých diel - vzdelávacieho programu pre žiakov základných škôl, stredoškolákov a učiteľov.
Vždy bola fascinovaná osobnostným rastom, preto aktívne pôsobila v rôznych osobnosť rozvíjajúcich organizáciách ako Junior Achievement, AIESEC, Nexteria či Kolégium Antona Neuwirtha. Je presvedčená, že to, čo naozaj rozhoduje, je náš charakter a mali by sme dbať o jeho rozvoj v každom veku.
Fotografia: Reza Shayestehpour
Tento text je súčasťou nášho týždenného newslettera Kam až nazrieme.
Projekty Kolégia by nebolo možné realizovať bez finančnej podpory 500+ dobrodincov z celého Slovenska. Pridajte sa k nim aj Vy – darom 5, 10, 20 či 30 eur jednorazovo alebo mesačne na účet SK8911000000002669752115.