
Sobota 7. februára 2026 v Ivanke pri Dunaji nebola len oslavou 17. narodenín Kolégia Antona Neuwirtha. Bol to živý dôkaz, že KAN nie je len vzdelávací projekt, ale formačný proces, ktorý v absolventoch pracuje aj roky po škole. Až 11 speakrov a vyše 60 účastníkov potvrdilo komunitu postavenú na kritickom myslení a kresťanských hodnotách a s dialógom v jej centre.
Prinášame vám svedectvo o tom, ako v našich absolventoch žije Pravda, Dobro a Krása v ich každodennej praxi.
Hľadanie pravdy v Kolégiu nie je akademickým cvičením, ale celoživotným nastavením. Naši absolventi ju vnášajú do vedy, technológií aj geopolitiky.
Matematika vs. tajomstvo
Študent matematiky Miroslav Kafka otvoril provokatívnu otázku: Sme len „výpočtové stroje“? V dobe fascinácie AI pripomenul, kde končia algoritmy a začína tajomstvo ľudskej mysle.
Logika v biznise
Andrej Snahničan nás previedol evolučnými skokmi, pri ktorých veda dodnes ostáva v nemom úžase. Andrej je konzultantom pre inovácie a startupy, no vo svojom voľnom čase sa so zápalom zamýšľa nad filozofiou. Sú na prvý pohľad dva odlišné svety, filozofia a konzulting, zlúčiteľné?
„Kolégium mi dalo nástroj, ako pracovať s ideami. Ako ich nasávať, prežúvať, rozlišovať a najmä vyjadrovať v štruktúrovanej podobe, jasne a hlavne konzistentne a pravdivo,” uvažuje Andrej. “Dnes sú v práci vysoko hodnotené zručnosti kritického myslenia a vysoká schopnosť jasnej a vecnej komunikácie. Jednoducho dobrá forma i obsah. V tomto smere vidím priamy dopad Kolégia, pretože sa bez týchto vlastností nezaobídem pri mojej dennej práci konzultanta.“
Viac o jeho príspevku na KANferencii sa dočítate na tomto odkaze.


Geopolitika bez ružových okuliarov
Bezpečnostný analytik Matej Rafael Riško priniesol mrazivý pohľad na realitu vzťahov Európy a USA – od hrozieb nových konfliktov až po mocenské vákuum, na ktoré ako spoločnosť možno nie sme pripravení.
Je to ťažká, analytická a miestami temná téma. A práve preto bolo to, čo nasledovalo, také silné. Keď sa totiž denne pozeráte do očí globálnym krízam, potrebujete miesto, kde vaša identita stojí na pevnom základe. „Som Kolégiu vďačný za to, že ma naozaj naučilo rozmýšľať a dalo mi skvelých priateľov a vlastne aj kolegov do života. Za sieť kontaktov, ktorú mi poskytlo, ale ak je to jedna vec, tak je to naozaj to kritické a hĺbkové zamýšľanie sa nad problémom a metodologicko-filozofický základ, ktorý dáva veľkú kotvu v živote človeka. Napríklad v mojej vednej oblasti, v sociálnych vedách, mi to veľmi pomohlo aj pri diskusii s mojimi spolužiakmi,” potvrdzuje Matej.

„Ak by som si mohol znova vybrať, tak by som okamžite, nikdy ani nerozmýšľal, že by som sem nešiel. Kolégium sa stalo pre mňa veľkým míľnikom v živote, za ktorý som Bohu dodnes vďačný.“
V Kolégiu sa snažíme kultivovať schopnosť vidieť za názorovou barikádou človeka a ochotu slúžiť spoločnému cieľu.
Dialóg namiesto bublín
Redaktor Časopisu Verbum Ján Barčiak na KANferencii zdieľal závery z analýzy mediálnych naratívov o vzťahu LGBT a Cirkvi. Ako dnes médiá z rôznych názorových táborov hovoria o citlivých témach, akou je vzťah Cirkvi a LGBT komunity? Ukázal nám novinárske skratky a komentáre, ktoré často uzatvárajú do bublín a bránia nám vidieť konkrétneho človeka za prezentovaným názorom.
Ján vyzýva k poctivosti: namiesto čítania ostrej výmeny v médiách by sme mali čítať priame pramene a hľadať skutočné porozumenie. Jeho odborné spracovanie tejto citlivej témy si zaslúžilo uznanie aj na pôde univerzity. Sám hovorí, že Kolégiu je vďačný za priateľov, s ktorými je si blízky aj niekoľko rokov po odchode z komunity. „Kolégium ma naučilo učiť sa byť tu, slúžiť druhým a v podstate učiť sa milovať.“
Študent psychológie na Univerzite Komenského Filip Janči vo svojom príspevku zbúral mýtus o tom, že polarizáciu vyriešime len „lepším kritickým myslením“. Podľa neho sa nejedná o kognitívnu krízu, ale o krízu vzťahovú. Odvolal sa na tri kľúčové zistenia z viacerých súčasných výskumov:


Aké sú riešenia dnešnej krízy polarizácie?
Filip zdôraznil tri spôsoby:
PhD. z kvantovej fyziky nestačí nášmu absolventovi Mariánovi Janíkovi na to, aby poznával realitu nášho sveta. Okrem toho, že sa venuje výskumu na Slovenskej akadémii vied a výučbe na Slovenskej technickej univerzite, horlivo študuje filozofiu sv. Tomáša Akvinského. Nebolo potrebné veľa na to, aby nás presvedčil, žeAkvinský nie je suchý filozof, ale človek, ktorý Boha a múdrosť štavnato “ochutnával”.
Tak, ako dokážeme oceniť dobré jedlo či víno, máme sa naučiť vychutnávať si aj Božiu Múdrosť. Zmyslom tohto hlbokého zamyslenia bolo pripomenúť nám, že viera nie je len o vedomostiach v hlave. Jej vrcholom je niečo mimoriadne intímne – Eucharistia. V nej Krista (samotnú Múdrosť) nielen poznávame, ale priamo „jeme“.
A kým bežné jedlo premieňame my na svoje telo, pri tomto nebeskom pokrme je to naopak: Kristus zvnútra premieňa nás na seba samého.


Prečítajte si hlboký a inšpiratívny text o tom, ako prejsť od obyčajného poznania k skutočnému zakúseniu Boha.
Duch Kolégia sa prejavil aj v radosti z bytia spolu – od narodeninovej torty, ktorú upiekla študentka Amy, cez ženský swap oblečenia až po večernú tancovačku a neformálne debaty pri víne.
KANferencia nebola len obzretím sa do minulosti. Bola ukážkou sily zdravej komunity, ktorá dozrieva a má vplyv na svoje okolie. Dnes máme stovky absolventov v rôznych kľúčových sférach života a po tejto sobote sme si istí jedným: naša misia vydávať svedectvo Pravde, Dobru a Kráse pokračuje s novou energiou a jedinečne v každom jednom z nich.
Poznáte niekoho, kto by benefitoval z intelektuálno-komunitného a duchovného dobrodružstva, akým je štúdium v Univerzitnom kolégiu? Práve teraz máme spustené prihlasovanie do 18. ročníka! Prihlasovanie končí 30. apríla 2026. Kompletné informácie nájdete na tomto odkaze.


