Slávka Novosadová: Moja cesta do Kolégia bola cestou ku mne samej

JÁN BARČIAK

Čo na začiatku vyzeralo ako chvíľkové očarenie, vníma dnes ako dôležitú lekciu a príležitosť spoznať svoje limity a povolanie. Slávka Novosadová druhý rok študuje vo vysokoškolskom programe Kolégia Antona Neuwirtha. V texte opisuje, ako sa do Kolégia dostala, hoci tri dni pred uzávierkou prihlášok o ňom nevedela vôbec nič.

Slávka pochádza z Dolných Motešíc a pred dvomi rokmi bola v maturitnom ročníku na piaristickom gymnáziu v Trenčíne. Na jar riešila najmä prihlášky na medicínu, ktorú chcela študovať. O Kolégiu vtedy nemala ani potuchy.

Z pokušenia sa vykľula zvedavosť

Podľa jej slov však stačil jeden moment na to, aby sa všetko zmenilo: „Dátum si nepamätám, ale viem, že bol piatok. Išla som sa pozrieť na Facebook, ako je na tom náš spevácky zbor, keďže konečne uvoľnili pandemické opatrenia a my sme mohli mať nácvik. A ako to pri nerestiach býva, neodolala som pokušeniu prezrieť si všetky príspevky, ktoré pribudli za ostatný čas.“ V jednom z príspevkov Kresťanskodemokratická mládež Slovenska odporúčala štúdium v KAN. Vtedy už začala pracovať zvedavosť a Slávka sa preklikla na webstránku Kolégia. „Najskôr som zistila, že je to študijný program pre vysokoškolákov, a vzápätí som uvidela sympatickú fotku dobre oblečených ľudí v parku nejakého kaštieľa,“ vraví s úsmevom.

Internetovú stránku Kolégia v ten piatok už neopustila, o možnosti formovať sa štúdiom a životom v komunite chcela vedieť viac. „Zistila som, že dresscode je tam povinný len dvakrát do týždňa, že študenti sa spolu môžu každý deň modliť, spoločne varia a upratujú. Ďalej ma prekvapilo, že Anton Neuwirth bol okrem iného politický väzeň, ktorého za minulého režimu zavreli rovnako ako nášho uja Alberta,“ spomína si Slávka.

Po zistení, že prihlasovanie končí už v nedeľu o polnoci, vypla počítač. „Zaspávala som s vedomím, že by som na takom mieste rada študovala. Nevedela som však, ako to poviem rodičom. Celý doterajší život som básnila iba o medicíne, a zrazu mám za nimi prísť s tým, že by som chcela čítať nejaké filozofické texty? Veď je to smiešne,“ hovorí. Podľa vlastných slov nie je typ, ktorý by pre také veci nevedel zaspať, ale pokojná neostala. „Nakoniec som to odovzdala Bohu, že ak chce, nech s tým niečo urobí.“

Celý doterajší život som básnila iba o medicíne, a zrazu mám za rodičmi prísť s tým, že by som chcela čítať nejaké filozofické texty?

Reakcia rodičov však Slávku zaskočila. „Počas nedeľnej prechádzky sa ma ocino opýtal, nad čím rozmýšľam. Vždy vedel, keď sa so mnou niečo dialo. Vyložila som teda karty na stôl. Môj nápad sa mu páčil a automaticky ma povzbudil. O pár hodín som už písala životopis a motivačný list, všetko odoslala a čakala, čo sa udeje,“ približuje.

Hviezda ročníka spadla z oblohy

Slávka priznáva, že nadšenie, ktoré mala po objavení Kolégia, sa rýchlo stratilo medzi ostatnými povinnosťami maturantky. „Napríklad na online prijímačky som úplne zabudla – spolužiačka ma narýchlo musela odviezť domov z návštevy, aby som stihla napísať test z angličtiny. Na druhý deň mali byť pohovory s akademikmi, no my sme v škole mali odovzdávať maturitné tablo. Tak som filozofické texty čítala ráno v aute,“ prezrádza, hoci dnes už s úsmevom na tvári.

Dodáva, že sa hanbila, ako málo porozumela textom a tomu, čo sa jej akademici pýtali. Zmierená s tým, že po takom slabom výkone sa s nimi už nikdy neuvidí, zo zotrvačnosti absolvovala osobnostný pohovor. „Tento pohovor ma však nadchol. Na prijímačkách som začala tušiť o niečo lepšie, o čom Kolégium je a veľmi sa mi začínala páčiť predstava, že by som mohla medzi týchto ľudí patriť,“ reflektuje.

Slávka si aj dnes spomína na telefonát od prorektorky, v ktorom sa dozvedela výsledky prijímačiek. Bezprostredne prijatá nebola, no stala sa prvou náhradníčkou.

Na prijímačkách sa mi začínala páčiť predstava, že by som mohla medzi týchto ľudí patriť.

S odstupom času sa pozerá na prvotné neprijatie do Kolégia zo širšej perspektívy: „Bolo to jasné. Hviezda maturitného ročníka začala padať z oblohy. Nevzali ma ani na jednu školu, na ktorú som sa hlásila. Prvýkrát som nikam nepatrila a o tom, čo sa bude diať v septembri, som nemala ani najmenšej potuchy.“ Druhý telefonát od riaditeľa vysokoškolského programu jej však dodal novú energiu: „Neskôr sa mi ozval Braňo Kuljovský a vravel, že sa im uvoľnilo jedno miesto, ja som na rade, a teda, či ešte mám záujem. Že či! Nemali miesto v jednoročnom programe, tak som si našla náhradnú vysokú a nastúpila ako dvojročná študentka.“

Od tej chvíle ubehli takmer dva roky a Slávka Novosadová hovorí, že získala bázeň pred Božou prozreteľnosťou, ktorá využila jej malú neresť na sociálnej sieti, aby jej darovala priestor bezpečne sa spoznávať a rásť. „V Kolégiu som nanovo objavila svoje povolanie a na druhý pokus som mohla nastúpiť na medicínu – už nie ako človek, ktorý všetko zvládne sám, ale ako ten, kto sa vie oprieť o Lásku rozdávajúcu milosť priehrštím,“ objasňuje.

Osobné mentoringy, semináre z morálnej filozofie, čítanie Vyznaní sv. Augustína a život medzi dvadsiatimisiedmimi ľuďmi jej, ako hovorí, pomohli objaviť samu seba, jej ženskosť a krásu, ale aj jej limity, nedostatky a pýchu, ktorá ju na začiatku držala od všetkých ďaleko. „Nestala som sa dokonalou a pokiaľ budem žiť, viem, že sa takou nestanem, no dostala som možnosť rásť v slobode a bezpečí. A za to som všetkým – Bohu, akademikom, a, samozrejme, mojim spolužiakom – naozaj vďačná,“ hovorí študentka druhého ročníka vysokoškolského programu Slávka Novosadová.

Fotografie v texte: archív Kolégia Antona Neuwirtha

Viac o vysokoškolskom programe Kolégia: kolegium.org/pre-vysokoskolakov/

 

Projekty Kolégia by nebolo možné realizovať bez finančnej podpory 500+ dobrodincov z celého Slovenska. Pridajte sa k nim aj Vy – darom 5, 10, 20 či 30 eur jednorazovo alebo mesačne na účet SK8911000000002669752115.