Tango

MIROSLAVA DURANKOVÁ

„Tango, tanec dotyku, najušľachtilejší a najvznešenejší zo všetkých tancov.”*

„Chcela by si sa naučiť tancovať tango?“, pýta sa Al Pacino Donnie vo filme Vôňa ženy (Scent of Woman, 1992) pri večeri v elegantnej reštaurácii plnej ľudí.

„Teraz hneď?“, so šokujúcim nádychom odpovedá Donna, „myslím, že mám z toho trochu strach. Strach, že sa pomýlim.“

„V tangu nie sú žiadne chyby! Nie ako v živote. Tango je jednoduché, a to ho robí takým skvelým. Keď sa pomýliš, iba tancuješ (tanguješ) ďalej.“

„Dobre, tak ja to vyskúšam,“ súhlasí a nasleduje ikonická scéna slepého Al Pacina a nádhernej Donny v malých čiernych šatách, ktorí pretancujú danou chvíľou ponorení do tónov piesne Carlosa Gardelu – Por Una Cabeza.

Vôňa ženy (Scent of a Woman), 1992, dir. Martin Brest

Toto je možno aj vaše prvé stretnutie s tangom – tancom, ktorého najčastejším prívlastkom je vášnivý, aj keď úprimne, vášeň nie je úplne to, čo podľa mňa tento tanec charakterizuje. A ak je to vášeň, tak vášeň k životu ako takému a nie spaľujúca žiadostivá vášeň k človeku, ktorú si väčšinou predstavíme.

Slovo vášeň (passion) vychádza z latinského slova „pati”, čo znamená trpieť. V anglickom jazyku tento význam vieme najviac pochopiť cez slovné spojene „passion of Christ” (slov. Umučenie Krista), čo je vlastne aj originálny pôvod slova vášeň. Koreň tohto latinského originálu vyjadroval intenzívnu túžbu alebo aj myšlienku, ktorá nás pohne k činu, ktorý pre nás môže znamenať bolesť a utrpenie.**

V tangu, podobne ako v živote, naozaj dochádza aj k utrpeniu. Ak sa raz nadchnete pre tango do takej miery, že sa ho začnete učiť tancovať, čaká vás istý druh utrpenia – veľa trénovania, svalovka, otlaky či prišľapnutý palec. Je to náročný tanec, v ktorom sa nanovo učíte chodiť a správne držať rovnováhu svojho tela.

Prečo teda Al Pacino tvrdí, že tango je jednoduché? Jednoduchšie ako život? Lebo v živote za chyby často platíme, no v tangu sa toto slovo nepoužíva a ani sa zaň neplatí. Všetci učitelia tanga, nazývaní aj maestros, nikdy nepovedia, že sa pár pomýlil, skôr povedia, že sa od seba odpojili, a to je v tangu ten najväčší prehrešok! Odpojenie znamená, že ste sa prestali sústrediť na svojho tanečného partnera, prestali ste komunikovať, prestali ste sa navzájom nasledovať a výsledkom je neplynulý tanec, ktorý pôsobí trhane, či chybne. Je narušená jeho hlavná podstata – spojenie dvoch ľudí.

Tango vás naučí viac komunikačných, partnerských a líderských zručností, ako akýkoľvek iný tréning týchto schopností s vysokým dopytom. V tangu musíte dobre a jasne komunikovať, ak to nerobíte, tak nemôžete tancovať, resp. dobre tancovať.

Komunikujete všetkým – tým ako držíte telo, ako objímete tanečného partnera, ako držíte ruku v dlani a či je tá ruka oťapená ako mŕtva ryba alebo je zverákom na mučenie partnera. Tým všetkým komunikujete svoju prítomnosť, svoje zapojenie v tanci, svoju „connection”. Aj vďaka tejto sústredenosti viete zažiť flow – stav, v ktorom sa stratíte v aktivite, ktorú práve robíte.***

Tango je o neustálom pozývaní a prijímaní pozvania. Partner vás pozve vykročiť doprava, a vy ho nasledujete, pozve vás urobiť otočku, no vy to nepochopíte, preto vás pozve urobiť „ocho cortado” a čaká na vašu reakciu. Neustála komunikácia, neustály tok informácií, ktoré vnímate a na ktoré reagujete. Keď sa odpojíte, potrebujete sa na seba opäť napojiť a tancovať ďalej, alebo tanec ukončíte. V tom je tango jednoduché.

Tanečný partner (líder) potrebuje v tangu víziu a jeho partnerka, nazývaná aj foloverka (z angl. Follower – nasledovník) ju nasleduje. Keď sa na toto tanečné objatie dívate v priamom prenose, neviete presne povedať, kto koho nakoniec vedie, lebo už ide o spoločnú symbiózu partnerov. Navzájom si vytvárajú tanečný priestor a vzápätí si doň vstupujú, aby mohlo vzniknúť niečo nové. To je tá krása, ktorá priťahuje.

Pozrite si tento tango vals, ktorý improvizačne tancujú dvaja argentínski tanečníci Noelia Hurtado a Carlitos Espinoza do hudby významného skladateľa a dirigenta tango hudby – Juana D’Arienza. V prvej minúte a tridsiatej sekunde (1:30) sa Carlitos pošmykne, všimnite si, ako na to obaja zareagujú.

Krása a vášeň tanga pohýňa k životu, a ten môže znamenať bolesť a utrpenie, ale aj objatie, naplnenie a radosť. Nech je toto neustále pozvanie naplno žiť zodpovedané slovami Donny – „tak ja to teda vyskúšam”.

Chceli by ste sa naučiť tancovať tango?

* Z knihy Štyri hostiny od izraelského prozaika Meira Shaleva.
** The Etymology of Passion (Jeff Murrah), owlcation.com
*** Autorom pojmu flow a psychológie optimálneho prežívania je americký psychológ maďarského pôvodu – Mihaly Csikszentmihalyi.

Miroslava Duranková

Miroslava Duranková

Vyštudovala odbor Charakterové vzdelávanie na Univerzite v Birminghame a jej prvé vysokoškolské štúdiá boli venované ekonómii. Je spoluzakladateľkou a riaditeľkou Akadémie veľkých diel - vzdelávacieho programu pre žiakov základných škôl, stredoškolákov a učiteľov.

Vždy bola fascinovaná osobnostným rastom, preto aktívne pôsobila v rôznych osobnosť rozvíjajúcich organizáciách ako Junior Achievement, AIESEC, Nexteria či Kolégium Antona Neuwirtha. Je presvedčená, že to, čo naozaj rozhoduje, je náš charakter a mali by sme dbať o jeho rozvoj v každom veku.

Ilustračná fotografia: Toufic Mobarak

Tento text je súčasťou nášho týždenného newslettera Kam až nazrieme.

Projekty Kolégia by nebolo možné realizovať bez finančnej podpory 500+ dobrodincov z celého Slovenska. Pridajte sa k nim aj Vy – darom 5, 10, 20 či 30 eur jednorazovo alebo mesačne na účet SK8911000000002669752115.