Výber z diela kráľa poviedok

MIROSLAVA DURANKOVÁ

Dnes vás pozývam nazrieť do svojej knižničnej police a znovu objaviť klasiku klasík – Antona Pavloviča Čechova. Stavím sa, že máte minimálne jednu knihu tohto kráľa poviedok vo svojej knižnici. Ak náhodou aj nie, máte možnosť do tejto klasiky investovať. Prínos, teda výnos garantujem. 

Oprášme prach z jeho kníh a poďme na to. Zdá sa mi, že pri Čechovovi je to skoro ako s citátom z biblie, kdekoľvek otvoríte, osloví vás a prehovorí do života. Nemusíte preto špeciálne a tuho uvažovať, ktorú poviedku si prečítate ako prvú a ktorú ako druhú. Tam, kde vám váš naslinený prst padne, začnite.

Ak potrebujete trošku nápovedy a nechcete sa len tak halabala túlať stranami, skúste v obsahu nájsť poviedky, ktoré vám teraz trochu predstavím. Ale iba do takej miery, aby som vám ich tajomstvo úplne neodhalila, iba ho tak jemne načrtla. Tak jemne a nonšalantne, ako si James Bond opravuje svoje manžetové gombíky po tom, čo práve preskočil z jednej časti vlakovej súpravy na druhú.

Poviedka číslo jeden, ktorú vám odporúčam je Stávka. Ak ste ju náhodou nenašli vo svojej knižnici, vypočujte si jej audio podobu v českom jazyku. Medzi hosťami na večierku sa rozprúdi vášnivá diskusia o treste smrti. Čo si o ňom myslíte vy? Vybrali by ste si doživotné väzenie alebo radšej trest smrti? Z diskusie sa vykľuje 15-ročná stávka a o tom, ako skončí a čo bude jej naplnením vám už povie Čechov. Okrem toho nám medzi riadkami rozpovie istú pravdu o nás a o živote. Akú?

Poviedka číslo dva s názvom Umelecké dielo nás zavedie do kultúry prehnanej vďačnosti a nezmyselných darov, v ktorej sa tak trochu točíme aj dnes. Prijímame dary, darúvame dary, mnohokrát nezmyselné, len aby sme neprišli s prázdnymi rukami. A dary potom posúvame ďalej, dúfajúc, že niekoho oslovia viac ako nás. Aj keď gýč bude stále len gýčom a nepremení sa na umelecké dielo presunutím na poličku nového obdarovaného. Čo je týmto umeleckým dielom v tejto poviedke? A čo je jeho vadou? Kde nakoniec skončí? Čítajte.

V poviedke číslo tri, Šťastný človiečik, Čechov otvára klasickú rozpravu o šťastí. Veru, to by ani súcim autorom nebol, kto by tejto téme nevenoval aspoň pár riadkov. „V dnešných časoch je až akýsi div vidieť blaženého človeka…skorej vidíš bieleho slona, “ sťažuje sa cestujúci v príbehu. No a kto je tomu na vine? Náš hlavný hrdina má na to svoju životnú filozofiu a spolucestujúcim odpovedá: „Človek si je sám tvorcom svojho šťastia. Len zachcieť a budete blažení, nuž ale vy nechcete. Vy sa úporne straníte šťastia!” Ako to s naším blaženým hrdinom dopadne a či jeho filozofia obstojí sa dočítate o stranu ďalej. A čo vy a šťastie? Nestránite sa ho?

Raz by som chcela vedieť písať ako píše Čechov, krátko, jednoducho a k veci. Každé jeho slovo je dômyselne poukladané jedno k druhému a naplnené významom, navonok to však pôsobí priam nedbanlivo. Skoro ako francúzska móda, nonšalantná na ulici, ale doma do detailov premyslená. A takto štýlovo zachytáva ľudskú dušu a jej podstatu, jej zákutia, výšky a pády. No veď takí sme. „Darmo je…”

Bolo by ešte čo ponúkať z jeho poviedkového repertoáru, no tu už nechám čitateľa vybrať si slobodne ďalej. Mojím cieľom bolo vás iba trošička poštuchnúť, zvyšok už je v rukách a pere majstra. Nech vás on učí o krásach, pravdách a dobrách života.

Picture of Miroslava Duranková

Miroslava Duranková

Vyštudovala odbor Charakterové vzdelávanie na Univerzite v Birminghame a jej prvé vysokoškolské štúdiá boli venované ekonómii. Je spoluzakladateľkou a riaditeľkou Akadémie veľkých diel - vzdelávacieho programu pre žiakov základných škôl, stredoškolákov a učiteľov.

Vždy bola fascinovaná osobnostným rastom, preto aktívne pôsobila v rôznych osobnosť rozvíjajúcich organizáciách ako Junior Achievement, AIESEC, Nexteria či Kolégium Antona Neuwirtha. Je presvedčená, že to, čo naozaj rozhoduje, je náš charakter a mali by sme dbať o jeho rozvoj v každom veku.

Ilustračná fotografia: Alejandro Escamilla

Tento text je súčasťou nášho týždenného newslettera Kam až nazrieme.

Projekty Kolégia by nebolo možné realizovať bez finančnej podpory 500+ dobrodincov z celého Slovenska. Pridajte sa k nim aj Vy – darom 5, 10, 20 či 30 eur jednorazovo alebo mesačne na účet SK8911000000002669752115.