Túžba

BRANISLAV KULJOVSKÝ Keď chcem aj nechcem súčasne… „Dnes večer si chcem zacvičiť, ale strašne sa mi nechce.“ Isto ste už vetu s podobnou štruktúrou vyslovili. Či už išlo o cvičenie, učenie, prácu, alebo hocičo iné. Je to bežná súčasť nášho každodenného prežívania. Asi by sme…

Naozaj Sokrates nič nevedel?

Naozaj Sokrates nič nevedel? RÓBERT TOTH „Viem, že nič neviem“ je celosvetovo najcitovanejšia Sokratova veta, ktorá sa stala doslova filozofickým „popom“ a dookola opakovaným šlágrom internetových múdrostí a memečiek. Okrem toho, že ju v skutočnosti Sokrates takto presne nikdy nevyslovil, je tiež zaujímavé, ako sa…

Eutyfronova dilema

Eutyfronova dilema RÓBERT TOTH Sú dobré veci dobré preto, že ich milujú bohovia, alebo milujú bohovia dobré veci preto, že sú dobré? V dialógu Eutyfron Platón otvára ďalšiu „pandorinu skrinku“, jednu z najväčších filozofických otázok vôbec: aký je pôvod dobra? Inak povedané, čo robí veci,…

Kvantita

MATÚŠ SITÁR Non multa sed multum. Tak napísal Plínius Mladší bývalému senátorovi Fuscovi, ktorý ho žiadal o radu, ako má na dôchodku študovať. Pravda, Plínius tento výrok neuvádza ako svoj vlastný, ale ako známe príslovie. Často sa prekladá ako „nie kvantita, ale kvalita“. Tým sa…

Rovnosť

MATÚŠ SITÁR Quod licet Jovi non licet bovi. Aj keď tento citát nepochádza z klasických čias, už starí Rimania vedeli, že čo je dovolené bohovi (Jovovi, Jupiterovi), nie je dovolené volovi. Nerovnosť medzi ľuďmi, medzi tým, čo dokážu vykonať, alebo tým, čo sa im dokáže…

Protiklady

MATÚŠ SITÁR Svet okolo nás je síce jednotný a celistvý, ale jeho fungovanie riadia protiklady. Preto ľudia od začiatku popisovali kozmos princípmi ako láska a svár, jin a jang, Ahura Mazda a Ahriman. Aj Platón v neskoršom období svojho uvažovania o bytí stále viac spomína…

Interpretácia

RÓBERT TOTH Interpretácia textu má v západnej kultúre bohatú históriu. Kým dnes je hermeneutika samostatným vedným odborom zameraným na interpretáciu všetkých druhov textov, v predmoderných dobách bola rozvíjaná prakticky výlučne v rámci biblickej exegézy, ktorej cieľom bolo správne pochopenie Svätého Písma. Táto exkluzívna zameranosť má…

Nekonečno

MATÚŠ SITÁR Nekonečno bolo vždy paradoxný pojem, a to nielen pre paradoxy nekonečna, ktorými sa zabávajú matematici. Možno ich poznáte: príde autobus s nekonečno cestujúcimi k hotelu s nekonečným počtom izieb a v hoteli ich všetkých ubytujú. O hodinu príde ďalší autobus s nekonečno cestujúcimi…

Pokrok

MATÚŠ SITÁR Smeruje svet stále k lepšiemu alebo k horšiemu? Na to ľudia nemajú jednotný názor a nemali ho ani kedysi. V staroveku bola rozšírená predstava, že dobre už bolo. Podľa diela Práce a dni z konca 8. stor. pred Kristom, ktoré napísal grécky básnik…

Múdrosť

BRANISLAV KULJOVSKÝ Väčšina z nás už v živote stretla človeka, o ktorom sme si povedali: “Ten je ale múdry.” Keby sa nás však v tej chvíli niekto opýtal, prečo sme daného človeka nazvali múdrym, pravdepodobne by sme nevedeli hneď odpovedať. V prvom momente by nám…